Sidste skoledag og der bliver spillet bold

Sidste skoledag for 3.g

Nyheder | Sidste skoledag for 3.g

22 maj 2025

HTX

Fredag d. 16. maj emmede HTX af stemning, latter og vemodig glæde, da 3.g’erne fejrede deres sidste skoledag med lege, forlystelser, hotdogs. En festlig og uformel afslutning, der alligevel formåede at sætte et tydeligt punktum for tre års hårdt arbejde, venskaber og fællesskab.

Årets afgangselever på HTX sluttede deres sidste skoledag med kåringer, hotdogs og sjov. Skolegården blev forvandlet til en minifestival med oppustelige forlystelser, forskellige lege og konkurrencer, hvor både elever og lærere deltog med stort engagement.

Dagens kulinariske højdepunkt var uden tvivl hotdogboden, hvor der blev langet pølser over disken i et tempo, der kunne matche enhver byfest. 

Stemningen bar præg af både fest og refleksion. For sidste skoledag er ikke bare en fejring – det er et overgangsritual. Det markerer, at en vigtig fase i livet afsluttes. Bag eleverne ligger tre år med faglig fordybelse, teknisk nysgerrighed, afleveringer, projekter og en masse ungdomsliv. Foran dem venter læseferien, eksamener og en ny virkelighed på den anden side af studenterhuen.

”Det er fantastisk at se dem sådan – glade og sammen. Det er en god afslutning på tre års hårdt arbejde,” sagde en underviser med et smil.

Nu venter læseferien og de sidste eksamener – men med en sidste skoledag som denne, blev det hele rundet af på allerbedste vis.

HTX

09 mar. 2026

HTX er en strategisk partner med Videnskabsklubben

HTX Silkeborg er strategisk partner i Videnskabsklubben og deltager dermed i et landsdækkende fællesskab, der styrker børns interesse for videnskab. Hvert efterår underviser vores frivillige gymnasieelever forskellige folkeskolebørn i et fagligt klubforløb her på skolen. Initiativet skaber bro mellem folkeskole og gymnasium, giver liv på skolen og øger den lokale synlighed. Samtidig får gymnasieeleverne pædagogiske værktøjer og værdifuld erfaring som undervisere og rollemodeller, hvilket styrker både deres faglighed, ansvarsfølelse og engagement i fællesskabet.

HTX

17 jan. 2026

Talenter fra HTX

I torsdag d. 8. januar blevet der afholdt diplomoverrækkelse på Viby Gymnasium for elever, der har gennemført forløbet på Akademiet for Talentfulde Unge (ATU). Blandt modtagerne var to elever fra 3.g, Benjamin Staun Poulsen og Marinus Alfred G. Brask, som begge fik overrakt diplomer for at have gennemført det krævende to-årige talentprogram.

08 jan. 2026

Søger du inspiration til dit uddannelsesvalg?

Hør elever fra College360 fortælle om hverdagen på deres uddannelser i Temaavisen "Hit med Fremtiden" fra Midtjyllands Avis.

Besøg os

Vi afholder jævnligt informationsarrangementer, hvor du har mulighed for at besøge os og stille alle dine spørgsmål. Du er også altid velkommen til at kontakte os, hvis du har brug for vejledning eller ønsker en rundvisning.